Sirný pramen Heliga Čejč
Jak již nadpis napovídá naleznete tento minerální pramen v obci Čejč, která se nachází cca 18 km od města Hodonín. Historie tohoto dnes mezi laickou veřejností téměř neznámého pramene sahá hluboko do minulosti, přestože patří mezi nejvýznámnější minerální prameny tohoto regionu. Jedná se o sirnatý pramen, který je výrazně cítit po zkažených vejcích. Po překonání nezvyklé chuti a zápachu má však osvěžující účinky na zažívací orgány. Pod místem kde vytéká lze spatřit povlak bílých a černých kolonií sirných bakterií, typického průvodce tohoto typu minerální vody.
V letech 1716-1857 zde byly v dokonce v provozu lázně. Koncem 19. století proběhly pokusy o obnovu těchto lázní, avšak neúspěšné. Dnešní podoba pramene je kamenná studna, nacházející se přímo v korytě Čejčského potoka ze které minerální voda vyvěrá. Pramen Heliga se nachází na okraji obce, v nadmořské výčce 175 metrů, a dostanete se k němu odbočkou z hlavní cesty z Čejče směr na Brno. Okolo prochází také dálková červeně značená turistická cesta T.G. Masaryka vedoucí z Hodonína do Hustopečí, k prameni pak vede krátká odbočka.
Voda vyvěrá z pramene trubkou a její vývěr e poměrně vydatný. Název pramene Heliga, pochází z německého helige – svatá voda.
V minulosti byly sirné vody mnohem více využívány a na mnoha místech východní Moravy bylo vybudováno několik desítek sirných lázní. Bohužel v současnosti již tomu tak z důvodu nepříjemného zápachu není. Přesto má sirná voda nespočet léčivých účinků sirných vod, zvláště v koupelích, ale její blahodárné účinky jsou prokázané i na zažívací organismus.
Původní pramen Heliga byl v mokřadech podle pověsti objeven psem Marie Terezie. Sirovodíková (sulfanová) voda se stala hlavním lázeňským lákadlem pro pacienty. Pak, v době největšího rozkvětu lázní přišla katastrofa. Ziskuchtivost a hlad po půdě vedly k dnes už nepochopitelnému rozhodnutí všechny jezera v okolí Čejče (včetně čejčského slaného jezera) zlikvidovat a půdu použít k pěstování cukrovky. Už v roce 1857 byly prokopány kanály a vody jezer zmizely. Bohužel se ztratil i původní ramen. Ten byl sice později znovu zachycen, ale lázně to už nezachránilo. Dnešní pramen leží přímo na břehu Čejčského potoka.
Sirný pramen v Čejči obsahuje neobvykle velké množství sirovodíku cca 20 mg/litr při výtoku 9 litrů za minutu.
Sirné vody na východní Moravě jsou vázány na specifické geologické podloží, kterému se říká karpatský flyš. Nalezneme je v pásu od Pálavy až po Beskydy. Návštěva pramene Heliga stojí za to jednak jako zdroj zamyšlení nat historií a geologií této oblasti a jednak jako možnost nabrat si léčivé vody z tohoto pramene.
Mapa pro lepší orientaci: